Ushtarët amerikanë me dron shkatërruan një tank rus në Siri (VIDEO)

Një avion amerikan në Siri shkatërroi një tank T-72 në fundjavë. Kjo është një tank  i njohur që prodhohet në Rusi dhe u shkatërrua në një sulm ndaj forcave që po luftojnë në anën e presidentit Bashar al-Assad.

Sulmi ndodhi të dielën pranë Al Tabiyah.

Gjenerali Geoffrey Harrigan i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara refuzoi të spekulonte se kush ishte në tank gjatë sulmit. Një zyrtar amerikan, i cili dëshironte të mbetet anonim, tha se të paktën dy ushtarë të ushtrisë së qeverisë ishin vrarë në sulmin ndaj tank.

Ushtria amerikane tha se tank ishte shkatërruar pas hyrjes në territorin e forcave rebele të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara.

KLIKO KTU VIDEO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *