Kini kujdes nga ky virus i panjohur -Ja cilat janë Simptomat, Shkaqet, Parandalimi dhe Trajtimi i tij

Virus Coxsackie njihet edhe si sëmundje e dorës së këmbës. Simptomat kryesore të virusit zakonisht ndodhin në gjymtyrët dhe fytin e atyre që ndikon. Virusi i keq i përket gjenit enterovirus. Ky gjen infekton njerëzit dhe shkakton një shumëllojshmëri të gjerë të sëmundjeve të tilla si poliomelitis, ose Hepatiti A dhe shumë më tepër. Megjithëse ekziston midis demografive të të gjitha moshave, sëmundja e këmbëve, duarve dhe gojës prek kryesisht fëmijët më të vegjël se dymbëdhjetë. Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të virusit. E para është lloji i virusit A ​​dhe lloji i dytë i virusit B. Këto dy lloje shfaqin simptoma që janë praktikisht identike me simptomat e tjetrës. Shumë prej fëmijëve të infektuar me këtë virus nuk tregojnë asnjë lloj simptome sipërfaqësore ose të jashtme.

Në vijim është një listë e simptomave të përgjithshme ose problemeve me të cilat një fëmijë mund të ketë të bëjë me virusin:

Dhimbje koke
Dhimbja dhe acarimi i fytit
Temperaturë më të larta se 38 ° C
Të përziera
Dhimbje barku
Humbja e oreksit
Mund të vijmë në kontakt me virusin në pothuajse çdo mjedis. Ne mund ta kontraktojmë atë nëpërmjet rrugëve të frymëmarrjes.

Megjithatë, ka edhe mënyra të tjera që ne mund të kontraktojmë virusin:
Prekja e mukozave tona (sytë, hunda ose goja), pasi kemi qenë në kontakt me një sipërfaqe të infektuar.
Duke pasur kontakt të drejtpërdrejtë me fekalen e një personi të infektuar.
Kontakt i drejtpërdrejtë me lëngjet e sekretuara të një personi të infektuar.

Trajtimi i virusit për të shmangur simptomat e saj
Nuk ka shërim ose trajtim specifik për sëmundjen. Me kalimin e kohës, trupat tanë natyrisht do të mbrojnë veten dhe do ta luftojnë atë. Edhe pse të gjitha simptomat duhet të zhduken brenda 7 ditëve, ekzistojnë disa ilaçe dhe mjekime në shtëpi që mund t’i përdorim për të zvogëluar fuqinë e tyre.

Trajtimet farmaceutike për virusin Coxsackie si paracetamol ose ibuprofen. 
Trajtimet e Shtëpisë për Virusin Coxsackie: hidhni një peshqir në ujë të vakët dhe vendoseni mbi kokë, duar dhe / ose këmbë. Frymëzimi i trupit me alkool është një ide e shkëlqyer. Megjithatë, kini kujdes për të shmangur kontaktin e alkoolit me prerje ose lëndime të lëkurës.

Te besh banjo me kamomil do të ndihmojë në zvogëlimin e plagëve në lëkurë.
Pirja e pijeve joalkoolike mund të ndihmojë trupin të qëndrojë i hidratuar dhe në mënyrë efektive të luftojë virusin.

Borziloku është një shtesë e madhe që mund të përdorim në infuzion.
Përbërësit: 6 gjethe borzilok, 1 gotë uji (250 ml)
Përgatitja: nxejeni ujin deri në valë, dhe shtoni gjethet e borzilokut. Lëre të shpërndahet në ujë për rreth 15 minuta, dhe pastaj fik ngrohjes plotësisht. Filtroni ujin dhe pijeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *